Léto je již dávno za námi a nastala topná sezona. Dnes se proto budeme věnovat problematice spojené s vytápěním a s tím spojenými riziky. Věřím, že zde naleznete užitečné informace.
V první řadě stojí za připomenutí, že instalovat a užívat lze pouze schválené typy spotřebičů paliv, určených k vytápění objektů, a že je nutné řídit se předpisy a návody výrobce pro jejich instalaci, umístění, užívání, obsluhu a údržbu. Toto přímo ukládá Zákon o požární ochraně, podrobnosti o těchto povinnostech upravuje vyhláška č. 246/2001 Sb.
Majitelé plynových a elektrických spotřebičů mají za povinnost v předem stanovených lhůtách zajistit jejich pravidelnou revizi. Zvláště důležité je to u uživatelů plynového kotle, u nichž je stanovena povinnost jednou za rok zajistit kontrolu celého spalovacího procesu, čistotou hořáků počínaje a funkcí pojistkového ventilu či termostatu konče.
Opatrnosti je třeba dbát také při vysypávání žhavého popele – popel ukládat do nehořlavých nádob, které jsou neporušené. Každoročně se stává špatné ukládání popele příčinou nejen požárů popelnic a kontejnerů, ale i obytných a hospodářských budov.
-
Kolem každého topidla, podle druhu, je nutné dodržovat bezpečné vzdálenosti od stavebních konstrukcí, zařizovacích předmětů umístěných v okolí topidla z hořlavých hmot. Rovněž jsou stanoveny podmínky při instalaci topidla na podlahové krytiny.
-
Na povrch topidla neodkládat hořlavé materiály a předměty.
-
Každý spotřebič pevných paliv instalovaný na podlaze z hořlavých hmot musí být opatřen ochrannou podložkou přesahující jeho půdorys.
Kontrola a údržba komínů a kouřovodů
K nelibosti ekologů se tuhá paliva opět stávájí velmi oblíbeným způsobem vytápění. Topí-li se na pevná paliva, zanesený komín přináší nejen špatné hoření, ale i nebezpečí vznícení sazí. Zvláštní nároky jsou opět požadovány u plynových kotlů. U nich je nutná jak čistota komínových průduchů, tak i předepsaný tah komína. A pozor! Odpovědnost za stav komínu (jako součást domu) nemá kominík, ale majitel objektu.
Komíny a kouřovody se musí udržovat v takovém stavu, aby byla zajištěna požární bezpečnost při provozu připojených tepelných spotřebičů. Zejména musí být zajištěna celistvost a neprodyšnost komínového pláště. Dále je nutné zajišťovat čištění a kontrolu komínů způsobem a ve lhůtách stanovených zvláštním právním předpisem, vyhláška 111/1981 Sb. o čištění komínů, viz Tabulka 1.
Komíny se spotřebiči na tuhá a kapalná paliva
|
||
do výkonu 50 kW |
s výkonem nad 50 kW |
|
Komíny se spotřebiči na plynná paliva
|
||
Do 50 kW s vložkou |
Do 50 kW bez vložky |
Nad 50 kW |
Některé zásady údržby komínů:
- Mějte na paměti, že za nezávadný stav komínů nese odpovědnost správce nebo vlastník (majitel) objektu.
- Komíny a kouřovody se musí udržovat v takovém stavu, aby byla zajištěna požární bezpečnost při provozu připojených tepelných spotřebičů.
- Nesmíte zapomínat na pravidelné čištění a kontrolu komínů.
- Důsledná preventivní opatření učiněná z Vaší strany zabezpečí Váš majetek před požáry a ochrání zdraví Vaše i Vašich dětí.
- V půdních prostorách je zakázáno skladování hořlavých látek, ve vzdálenosti do 1 metru od vnějšího povrchu komínového tělesa.
- Je zakázáno používání komínů u nichž byly zjištěny závady.
- Dbejte na řádné zaústění kouřovodu do komína, dodržujte návody a technické podmínky stanovené výrobcem tepelných spotřebičů.
- V případě vzniku požáru sazí v komíně, urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa a volejte hasiče.
- Nikdy nehaste případný požár sazí v komíně vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání.
- Snažte se vždy jednat v klidu, s rozvahou a bez paniky. Nejdříve chraňte život a zdraví, teprve potom majetek. Pomáhejte starým a nemocným lidem, invalidům, dětem, sousedům, svému nejbližšímu okolí.
- Oznamujte bez odkladu Hasičskému záchrannému sboru každý požár na známou tísňovou linku 150
— zdroj informací: Ministerstvo vnitra ČR, Internet